…tak nám zabili císařpána …

…tak nám zabili císařpána …

… žiada sa mi zvolať v posledné dni vždy , keď čítam správy s oznámením, že spoločnosť Red Hat očakáva od CentOS distribúcie „… be more upstream…”. Nakoniec, všetci sme predsa čakali , čo veľké sa udeje po prevzatí Redhatu spoločnosťou IBM. No, a stalo sa  (pokiaľ očakávate trest nejakého opensource Boha v podobe poklesu ceny akcií spoločnosti IBM, obávam sa , že opak bude pravdou).Túto informáciu som však vzal na vedomie s oveľa väčšou apatiou , ako keď som sa na jeseň minulého roka v barcelonskom stánku #SUSE na #SAP TechEd-e dozvedel, že SUSE končí s vývojom svojej distribúcie #openStack a bude sa plne zameriavať iba na #Kubernetes platformu (iba pár dní pred týmto oznámením sme vo firme investovali nemalú čiastku za certifikované školenia našich inžinierov práve na zvládnutie implemnetácie platformy openStack, :\ ) . Nejaká paralela s aktuálnou situáciou ohľadom #CentOS by sa tu teda našla a aj ponaučenie : “Ak sleduješ , čo robí konkurencia , nezabúdaj sledovať, čo robia tvoji partneri.”

Osobne sa domnievam, že situácia okolo CentOS distra nebude až taká kritická. Je potrebné počkať, čo prinesú ďalšie týždne a mesiace. Dokonca pre nás v CETERA táto správa prišla práve včas. Dlhšie sme hľadali a skúmali možnosti distribúcií s otvoreným kódom ,aby sme zistili, aká je reálna možnosť nahradiť pri tvorbe privátnych cloud riešení a virtualizácie produkty #VMware. Za posledné mesiace sme otestovali #Proxmox , #oVirt a niekoľko ďalších, viac alebo menej prepracovaných riešení, porovnávali , posudzovali implementačné možnosti pre našich zákazníkov. Výsledok? Zrejme nejakú dobu počkáme, kam sa oVirt posunie , a ako táto virtualizačná platforma zareaguje na budúcnosť CentOS distribúcie, keďže je na nej založená.

Sledujúc ale aktuálne  správy z obasti virtualizačných , cloud technoógií  a opensource softvéru, zaujala ma iná , vcelku príjemná správa. Len pred pár dňami publikoval na stránkach novej SUSE akvizície , spoločnosti Rancher Labs, jeden z vedúcich vývojárov , Sheng Yang , blog s názvom „Announcing Harvester: Open Source Hyperconverged Infrastructure (HCI) Software“. A ešte zaujímavejšie znie uvedenie tohto projektu na #Github : „Rancher Harvester is an open source hyper-converged infrastructure (HCI) software built on Kubernetes. It is an open source alternative to vSphere and Nutanix.“ .

Čo tento projekt sľubuje? No, nie málo, ak si za cieľ kladie nahradiť vSphere alebo Nutanix riešenia. A ešte aj niečo naviac, sľubuje, že môžete zabudnúť na terminológiu PODs, PVCs, master, worker a všetkej ďalšej pojmológie Kubernetes. Jednoducho postavíte hypergonvergovanú cloud architektúru na „podvozku“ K8s z jedného ISO image (v tomto prípade skôr Rancher #K3OS) a KVM virtualizácii tak, že ani nebudete vedieť , že prevádzkujete Kubernetes. Nestaráte sa , ako a kde alokujete diskový priestor, akého storage providera používate, či sa persistent storage claim alokoval na správnom persistent volume atď, atď… a ešte zostane aj priestor na zabudovanú správu VM images. Stačí mať vo svojom počítači nejaký ten aktuálny procesor, pár gigabajtov RAM, nejaký ten disk a sieťovú kartu…a voilá, zázrak…  A aby toho nebolo málo , nech sa páči , kubectl pre príkazový riadok zostane večne živý. Žiada sa mi povedať , že som dojatý až k slzám , ale už to zo mňa prehovára mierny sarkazmus.

Sám osobne si želám, aby sa to SUSE a Rancher Labs podarilo. Ba čo viac, želám si, aby to bolo čo najskôr. Určite si tento projekt radím do kolónky “vyskúšať” . Ak teda počas vianočného lockdownu budete hľadať spôsob ,ako využiť voľný čas, stiahnite si aktuálnu verziu na https://github.com/rancher/harvester , a môžete testovať. Alebo si užite pokojné sviatky , oddýchnite si a počkajte, až to za Vás vyskúšame u nás v CETERA,s.r.o. Určite to urobíme. Ešte raz, pokojné vianočné sviatky a veľa zdravia !!!